עתה…בת חורין

ההגדה מספרת על פרעה, מלך מצרים, שהיקשה היושב במרומים את לבו ולא הניח לבני ישראל לעזוב את מצרים, כשפנה אליו משה בבקשה "שלח נא את עמי…" אותה הגדה, ממשיכה ומספרת על כל אותן המכות, שהעביר היושב מעלה, את המצרים, עד שהתרצה הפרעה והתיר לבני ישראל לקום, לאסוף פקלאות ולהתחיל להסתובב סביב הזנב של עצמם, 40 שנה. במדבר, עד שהגיעו אל הארץ המובטחת.

וכמו בני ישראל, גם לי היה פרעה משלי. בעצם…היה יותר מפרעה אחד. ואיכשהו..כמו בני ישראל, גם אני בחרתי בשלטון רודני, על פני עצמאות, אבל בעוד המצרים, היו אלה שהתמודדו עם המכות ששיגר אליהם אדון עולם, אני מצאתי את עצמי, מתמודדת עם הרבה יותר מעשר מכות ועדיין חוזרת לעוד. ועל אף שהייתה בי הידיעה הברורה, שיותר רעוע מאותה מציאות "פרעונית", לא יכול להיות, בחרתי להישאר שם, עבד לעצמי.

מעתה ולתמיד - בת חורין

מעתה ולתמיד – בת חורין

עברו מאז כמה שנים. הפרעה שלי שחרר אותי, אך אני התעקשתי שלא לשחרר את עצמי. נותרתי שפחה של פחדים ומורא. בחרתי בנדודים במדבר, על פני הגעה אל ארץ זבת חלב ודבש. יותר מדי שנים שבהן הנחתי לחששות שלי, להיות אלה שהובילו אותי בשיממון אינסופי, במקום לצעוד בדרך של יד חזקה וזרוע נטויה. אך הזמן שחלף, חישל אותי. ולא הזיקו האתגרים שבדרך. הצלחתי לבנות את עצמי מחדש, טוב יותר מהפירמידות שבנו בני ישראל במצרים. הגעתי אל נווה המדבר שלי ועתה…אני בת חורין.

השנה, בפעם הראשונה, פעלתי למען עצמי. הצבתי את טובתי, לפני טובתם של אחרים. ולא רק בחשיבה. הרבה מעבר לשינוי התפיסה. במקום להעביד את עצמי בפרך, בניקיון הבית, הפעם הבאתי עוזרת. בסופן של חמש שעות, הבית היה מבריק ונוצץ, אני הרווחתי זמן של איכות עם המוסקיטרים ומבלי שאני מותשת כליל. זה הרגיש כל כך משחרר! 24 שעות לפני שחג הפסח מגיע ואני ניצבת בבית ממורק, כל המתנות כבר נרכשו, בגדים חדשים ממתינים בארונות ויש לי אפילו זמן להכין את הקציצות האהובות עליי.

11101185_10153142449249774_1822949879_n

ככה זה נראה, לפני שהכל נכנס לקערה

קציצות כרישה ועוף של פסח: 

1 ק"ג כרישה, חצויה לאורכה, חתוכה למקטעים ושטופה היטב
200 גרם בשר עוף טחון
3 ביצים
1/4 כוס קמח מצה
חצי כוס כוסברה קצוצה דק
מלח
פלפל גרוס
שמן לטיגון
מבשלים את הכרישה, בסיר גדול עם הרבה מים, עד לריכוך מלא (עד רתיחה ועוד כארבעים דקות).
מסננים, מצננים היטב וסוחטים מנוזל עודף.
טוחנים את הכרישה למרקם גס.
מעבירים לקערה ומוסיפים את העוף הטחון, הביצים, ההירק ופירורי קמח המצה.
מתבלים מערבבים לעיסה אחידה ומניחים בצד למשך כעשרים דקות.
יוצרים מהתערובת כדורים בקוטר של כשלושה סנטימטרים ופוחסים אותן לקציצות.
מטגנים את הקציצות, במחבת ובה שמן בגובה של כחצי ס"מ, עד להזהבה.
הופכים את הקציצות ומשלימים טיגון.
הקציצות טעימות, כשהן מוגשות מות, או קרות.
הן טעימות במיוחד, כשסוחטים עליהן מעט לימון.
11082741_10153142512284774_1978895923_n

מעט לימון ו..שלמות!