לפעמים, הלחם הוא רק תירוץ מוצלח…

מי מכם שהצליח להכיר אותי מעט, כבר יודע שאני לא באמת זקוקה לתירוצים כדי להיכנס אל המטבח ולאפות. מספיק שמישהו מחבריי רק יזכיר את המילה בצק, או שאתקל בסרטון של מאפים ברשת (לשאוב השראה מכמה מהדפים היותר מוצלחים שקיימים שם, היא אחת החיבות היותר גדולות שלי. הבעיה העיקרית, היא למצוא מעט זמן פנוי לזה) ואני מתמלאת באנרגיות מחודשות ובדחף עז לשחק באוכל ולקסום מתכון חדש.

השבוע, קיבלתי הזדמנות לנסות את מארזי CROWN FISH. בשונה מקופסאות אריזות הדגים הכבושים שרכשנו עד עכשיו, המארזים של "פוד-קולקשן" מכילים נתחי פילה שלמים ואיכותיים ולא פיסות שאין דרך לדעת מה מקורם באמת. יש לי בבית שני חובבי דגים מושבעים ואין פינוק גדול עבורם, מכריך מוצלח שיכיל גבינת שמנת, דג מוצלח וירקות טריים, ארוזים היטב בלחם ביתי, טרי וטעים. העובדה ששני מארזים הסתיימו בערב אחד, הייתה סימן די ברור לזה שהצליח לי שוב.

WhatsApp Image 2017-11-08 at 10.43.29

לכבוד כל הטוב הזה, החלטתי לקסום לחם קצת יותר משודרג. שוטטתי ברחבי הרשת, קראתי וחקרתי ואחרי כמה ניסיונות, אני חושבת שהגעתי לדרגת איכות חדשה עם הלחמים שלי! (אתם תהיו השופטים, אחרי שתכינו את המתכון בעצמכם..) הפעם, ההכנה אולי תהיה מעט יותר מורכבת מהרגיל ותדרוש לא מעט סבלנות מצידכם, אבל התוצר הסופי שווה לחלוטין ואחרי שתתנסו פעם או פעמיים, אני מבטיחה לכם שגם העצלנים ביניכם ימצאו הנאה עצומה מאפיית לחם בייתי. אתם מוזמנים כמובן לשתף אותי ולספר לי.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

לחם קסמים בייתי 

חשוב מאד: את ההכנות, תצטרכו להתחיל יום קודם לכן. הלחם שלנו הפעם, יצריך "סטרטר".

  • הסטרטר (מחמצת), היא תערובת חמוצה אשר נוספת לעיסק הבצק וגורמת לתסיסתו ולתפיחתו. המחמצת תכיל קמח, מים ושמרים ולעיתים גם סוכרים (אני בחרתי שלא לעשות הפעם שימוש בסוכר. אם כבר ניסוי, אז עד הסוף). השימוש במחמצת משפר את טעמו ומרקמו של הלחם ומאריך את חיי המדף שלו.

כדי ליצור כיכר לחם מכובדת ויפה, נעשה שימוש ב 300 גרם קמח לבן, 300 מ"ל מים פושרים ורבע כפית שמרים יבשים. נכניס הכל לקערה ונערבב היטב (אני עושה שימוש במטרפה. נוח וקל לי יותר לוודא שלא נותרים גושי קמח) עד לקבלת בלילה אחידה. נכסה את הקערה ונותיר אותה על השיש, משך שעה. לאחר מכן, נכניס את הקערה אל המקרר למשך עשר שעות לפחות. הסטרטר שלנו יוכל להמתין לנו במקרר, עד שלושה ימים.

הכנת הבצק: נכניס לקערת המערבל 400 גרם קמח ושתי כפיות מלח ונערבב. נוסיף כפית וחצי של שמרים יבשים ואת הסטרטר שלנו. נפעיל את המערבל במהירות איטית (החלק הזה חיוני הפעם. יש צורך בלישה איטית לכל אורך הכנת הבצק) ונוסיף חצי כוס מים. הבצק שייווצר לנו, יהיה דביק. אל תתרגשו מזה. אם יהיה צורך, הוסיפו מים נוספים (אני הוספתי כרבע כוס נוספת). נעבד את הבצק משך כעשר דקות.

נעביר את הבצק אל משטח עבודה מקומח, בעזרת קלף בצק או מרית סיליקון נוחה ובידיים מקומחות היטב ניצור מעין מעטפה, על ידי משיכה עדינה של שולי הבצק לכיוון המרכז. נכסה את הבצק בניילון ונניח לו לתפיחה של כשעה. לאחר כשעה, נחזור על הפעולה (הדגש הוא על עדינות), נכסה שוב ונתפיח שעה נוספת.

עכשיו הזמן לעצב לנו כיכר יפה. היא יכולה להיות מלבנית והיא יכולה להיות עגולה. תוכלו כמובן לחצות את הבצק לשניים ולעצב שתי כיכרות, קטנות יותר. נניח את הכיכרות בתבנית, על גביי נייר אפייה ונחרוץ אותן (אנו עושים זאת, כדי למנוע מהלחם "להיסדק" ומאפשרים לו לתפוח דרך החריצים שעשינו). נפזר מעט קמח ונכסה שוב בעזרת הניילון. הפעם, נתפיח משך חצי שעה.

נחמם את התנור לחום של 250 מעלות צלזיוס ונניח בתחתית תבנית או כלי שיוכל להכיל כוס מים שתיכנס אל הכלי, רק לאחר שהתנור התחמם היטב ולפני שנכניס את הלחם. לאחר הכנסת הלחם, נתיז מים על דפנות התנור. נעשה זאת שוב לאחר דקה ואז נפחית את חום התנור ל 220 מעלות צלזיוס. נאפה את הלחם משך 22 דקות. בסיום האפייה, נעביר את הלחם על גביי רשת לצינון מוחלט. ציפוי הלחם יהיה מאד נוקשה בתחילה, אך לאחר הצינון יתרכך.

WhatsApp Image 2017-11-08 at 10.36.40